Inwestycja
Instalacja fotowoltaiczna
Jest to zestaw niezbędnych urządzeń, którego celem jest wyprodukowanie prądu z promieni słonecznych. Na instalację składają się panele fotowoltaiczne (ogniwa, panele, baterie słoneczne, moduły fotowoltaiczne), falownik i dwukierunkowy licznik energii. Panele fotowoltaiczne pochłaniają fotony i przetwarzają go w prąd stały, który poprzez przewód prądu stałego przepływa do falownika. Z kolei falownik przetwarza ten prąd stały w prąd zmienny, z którego właśnie korzystamy w domu (230 Vi 400 V). Wytworzoną energię elektryczną zużywamy na bieżąco, a ta która nie zostaje zużyta - magazynowana jest w sieci, a później zużywana nocą lub zimą.
Ile energii można wyprodukować?
W polskim klimacie, pod warunkiem że instalacja fotowoltaiczna jest skierowana na południe pod kątem 40° o mocy 1kWp jest w stanie wytworzyć od 900 do 1300 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Oczywiście ilość energii elektrycznej wyprodukowanej poprzez instalacje fotowoltaiczną zależy od ilości promieniowania słonecznego, które pada na panele fotowoltaiczne w tym czasie.
Budowa farmy
Baterie słoneczne, czyli ogniwa biorące udział w zjawisku fotowoltaicznym muszą być odpowiednio zamontowane, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. Przede wszystkim należy uwzględnić położenie względem kardynalnych kierunków. Drugą ważną kwestią jest kąt nachylenia i przeszkody terenowe, które mogłyby powodować okresowe zacienienia.